2027 წელს საქართველო StartUP in Georgia-ს სახელით დაესწრება Consumer Electronics Show (CES)-ს, რომელიც 2027 წლის იანვარში, ლას-ვეგასში გაიმართება. CES წარმოადგენს მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურ და გავლენიან ტექნოლოგიურ გამოფენას, რომელიც ყოველწლიურად აერთიანებს ასობით ათას დამსწრეს, წამყვან გლობალურ კომპანიებსა და ათასობით ინოვაციურ სტარტაპს.
CES 2025-ის მონაცემებით, ღონისძიებას დაესწრო 142,465 ადამიანი მსოფლიოს 158 ქვეყნიდან, მათ შორის 81,621 ინდუსტრიის პროფესიონალი და 6,582 მედიის წარმომადგენელი. აღნიშნული ღონისძიება საქართველოსთვის მნიშვნელოვანია როგორც ქვეყნის ტექნოლოგიური შესაძლებლობების წარმოსაჩენად, ასევე ქართული სტარტაპებისთვის საერთაშორისო პარტნიორების, ინვესტორებისა და ახალი ბაზრების მოსაზიდად.
ღონისძიების ფარგლებში, საქართველო ფიზიკური პავილიონის სახით იქნება წარმოდგენილი, სადაც მრავალი აქტივობა მოიყრის თავს. ამასთან, სააგენტოს ბენეფიციარი სტარტაპებისთვის, სტარტაპ სივრცეებში წარდგენის შესაძლებლობაც იქმნება.

In 2027, Georgia will participate in the Consumer Electronics Show (CES) under the StartUP in Georgia initiative. CES will take place in Las Vegas in January 2027. CES is one of the world’s largest and most influential technology exhibitions, bringing together hundreds of thousands of attendees, leading global companies, and thousands of innovative startups every year.
According to CES 2025 figures, the event welcomed 142,465 participants from 158 countries, including 81,621 industry professionals and 6,582 media representatives. This event is important for Georgia both to showcase the country’s technological potential and to help Georgian startups attract international partners, investors, and access new markets.
As part of the event, Georgia will be represented through a dedicated national pavilion, hosting a wide range of activities. In addition, beneficiary startups of the Agency will have the opportunity to present their solutions within the startup exhibition areas.
The purpose of this open call is to select startups that will showcase their products and solutions in the exhibition zones relevant to their industries. Each selected startup will receive event tickets for three team members.