Web Summit Lisbon 2026
Web Summit Lisbon, ევროპის ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი ტექნოლოგიური და სტარტაპ ღონისძიება, ჩატარდება პორტუგალიის დედაქალაქში 2026 წლის ნოემბერში. ღონისძიება აერთიანებს 70,000-ზე მეტ მონაწილეს, 2,600+ სტარტაპს, 1,000+ ინვესტორს და 900+ სპიკერს 160-ზე მეტი ქვეყნიდან.
2026 წელს საქართველო მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე დიდ ტექნოლოგიურ ღონისძიებაზე,StartUP in Georgia-ს სახელით წარსდგება. ინიციატივის მიზანია საქართველოს სტარტაპ ეკოსისტემის საერთაშორისო ბაზარზე პოზიციონირება, როგორც ხელსაყრელი გარემოს მქონე ლოკაცია ინოვაციური და ტექნოლოგიური სტარტაპების შექმნისა და განვითარებისთვის.
ღონისძიების ფარგლებში, საქართველო ფიზიკური პავილიონის სახით იქნება წარმოდგენილი, სადაც მრავალი აქტივობა მოიყრის თავს. ამასთან, ქართული სტარტაპებისთვის, სტარტაპ სივრცეებში წარდგენის შესაძლებლობაც იქმნება.

Web Summit Lisbon, one of Europe’s most influential technology and startup events, will take place in Portugal’s capital in November 2026. The event brings together over 70,000 participants, 2,600+ startups, 1,000+ investors, and 900+ speakers from more than 160 countries.
In 2026, Georgia will be represented at one of the world’s largest technology events under the StartUP in Georgia initiative. The initiative aims to position Georgia’s startup ecosystem internationally as a favorable destination for creating and scaling innovative, technology-driven startups.
As part of the event, Georgia will be showcased through a dedicated national pavilion, hosting a variety of activities. In addition, beneficiary startups of the Agency will have the opportunity to present themselves within the designated startup exhibition areas.
The purpose of this open call is to select startups that will showcase their solutions in the relevant exhibition zones aligned with their industries. Each selected startup will receive event tickets for three team members.